طب سوزنی

تاریخچه طب سوزنی

مقدمه:

روزانه به محبوبیت درمانی  طب سنتی، طب سوزنی و کاشت نخ در دنیا اضافه می شود. این روش درمانی سنتی که سالیان پیش در چین باستان ظهور کرد، امروزه در بسیاری از کشورهای  دنیا به عنوان یک روش درمان  موثر  یا درمان مکمل  استفاده می شود. با تمام این تفاسیر قدمت طب سوزنی  به چه سالی برمی گردد؟ از چه سالی طب سوزنی در دنیا رواج یافت؟

در این مطلب به بررسی  تاریخچه طب سوزنی  و قدمت آن در چین باستان می پردازیم. همچنین تاریخچه طب سوزنی  در ایران را نیز به شما معرفی می کنیم.

 

طب سوزنی چیست؟

طب سوزنی یک روش باستانی  طب سنتی چینی  است که ریشه آن به 2500سال قبل بازمی گردد.سنت تئوری طب سوزنی معتقد است انرژی در بدن انسان جریان می یابد و می توان این انرژی را برای ایجاد تعادل و سلامتی هدایت کرد. این جریان انرژی چی(chee) نامیده می شود.تئوری طب سوزنی  معتقد است که چی در سراسر بدن در امتداد 12 کانال اصلی  معروف به نصف النهار حرکت می کند. این نصف النهارها اندام ها  و عملکردهای اصلی بدن را نشان می دهند.

در طب سنتی چینی هر زمان که نصف النهارهای مربوطه مسدود شوند درد در بدن به وجود می آید، بر اساس هنگامی که جریان چی مسدود می شود درد و بیماری رخ می دهد. با درمان طب سوزنی می توان نصف النهارها را از حالت انسداد خارج کرد در نتیجه جریان چی دوباره برقرار می شود و درد تسکین می یابد.سازمان بهداشت جهانی (who) طب سوزنی و امبدینگ را به عنوان درمان یا تسکین دهنده 43 بیماری به رسمیت شناخته است.

تاریخچه طب سوزنی در چین باستان:

تقریبا همه می دانند که عمل طب سوزنی  از چین نشات گرفته است در حدود 6000سال قبل از میلاد برای درمان  طب سوزنی، به جای سوزن از سنگ های تراشیده و استخوان های تیز  و بلند استفاده می شد.این ابزارها همچنین  برای روش های  جراحی ساده مانند آبسه استفاده می شدند. اسنادی  که در سال 198  قبل از میلاد  در مقبره ماوانگ دوی(ma-wang-dui یک منطقه باستانی نزدیک شهر چانگشا) پیدا شده است هیچ اشاره ای به روش طب سوزنی ندارند.اما به سیستم نصف النهار اشاره دارند. اولین اسنادی که روش های طب سوزنی  اشاره دارند مربوط به  کتابی  به نام the yellow emperors  classic  of internal mrdicine است. این کتاب مربوط به حدود 100سال قبل از میلاد مسیح است این کتاب به صورت طرح سوالاتی است که امپراطور مطرح کرده است که وزیر دانشمند  وی چی پو به آنها  پاسخ داده است. این کتاب شامل مکان های دقیق4 طب سوزنی و مفاهیم نصف النهار است.

استفاده از طب سوزنی برای درمان در چین:

طب سوزنی طی چند قرن در چین باستان شناخته شده به تدریج به یکی از روش های درمانی مورد استفاده تبدیل شد. همچنین با استفاده از ماساژ، ماساژ،رژیم غذایی،گیاه درمانی، گرما درمانی، و انعطاف پذیری پیشرفت کرد.در آتن 15 مجسمه های برنز با نقاط  طب سوزنی که امروزه نیز از آن استفاده می شود، ساخته شده اند. این مجسمه ها برای  اهداف آموزشی و امتحانی  استفاده می شدند. بین قرن های 14و16 میلادی سلسله مینگ شکوفا  شد(1344-1644). در طول این مدت مجموعه بزرگ طب سوزنی  منتشر شد که شیوه های مدرن این سنت بر آن استوار است.

دوران افول طب سوزنی:

از قرن 17 به بعد علاقه به این سنت کاهش یافت حتی غیر منطقی  در نظر گرفته شد و با خرافات یکی دانسته شد. فرمان امپراطور در سال 1822 روش طب سوزنی را از موسسه پزشکی خارج کرد. البته برخی دانشمندان و پزشکان محلی به طب سنتی وفادار ماندند و همچنان  از آن استفاده می کردند. اما با ظهور طب غربی در قرن 20 طب سنتی و طب سوزنی  بیش تر از قبل مورد بی مهری قرار گرفت. حتی در سال 1929 تقریبا تمام طب سنتی در چین غیر قانونی اعلام شد.

احیای طب سوزنی:

دولت کمونیست در سال 1949 طب سنتی پزشکی  از جمله طب سوزنی را احیا کرد. موسسات تحقیقاتی طب سوزنی در دهه 1950 در سراسر چین تاسیس شد و این عمل  در چندین بیمارستان مورد استفاده قرار گرفت. این رویه  به چندین کشور دیگر  منتقل شد . کره و ژاپن دانش  طب سونی را در قرن ششم آموختند. یک پزشک اروپایی که برای شرکت هند شرقی کار می کرد در نیمه اول قرن 19 نیز آمریکا و انگلیس علاقه خود را به این روش درمانی نشان دادند.
در سال 1971 یک عضو مطبوعات ایالت متحده در هنگام بهبودی از عمل جراحی آپاندیس  در اورژانس چین تحت درمان طب سوزنی قرار گرفت. اولین تجربه را در نیویورک تایمز توصیف کردو برای موفقیت در این روش ایجاد علاقه کرد. طب سوزنی سر انجام در ایالت متحده آمریکا  پذیرفته شد.

تاریخچه طب سوزنی در ایران:

امروزه طب سوزنی در ایران نیز از محبوبیت  زیادی برخوردار شده است. به طوری که  بسیاری از افراد برای تسکین درد و یا حتی درمان آن به طب سوزنی رجوع می کنند طب سوزنی در ایران با تصویب شورای عالی نظام پزشکی کشور در سال1356به رسمیت شناخته شد البته بعد از گذشت سال ها همچنان این رشته در مراکز دولتی آموزشی ایران تدریس نمی شود. به همین دلیل تعداد مراکز و پزشگان امبدینگ و طب سوزنی کشورمان همچنان پایین است.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *